Jag satt idag och räknade våra utgifter och blev helt chockad över hur mycket pengar det går till mat. Jag tycker vi sällan äter något jätte extra, utan för det mesta blir det vanlig husmanskost. Okej, ibland blir det något bättre men ofta snålar vi och äter något billigt. Sallad blir det nästan varje dag och till det går det nog en vacker slant men där vill jag inte pruta. Men över lag tycker jag vi försöker spara på matutgifterna, men tydligen lyckas det nog inte så bra eller så är mat bara helt svin dyrt. Jag skulle säga att det går 700-800 euro till mat för vår familj i månaden, en del är då burkmat till lillebror och välling/mjölk/gröt. Jag tycker 750 är helt för mycket, inte för att pengarna inte skulle räcka utan för att det är sjukt mycket att lägga på mat. Hur lyckas andra hålla nere kostnaderna, eller lyckas andra göra det? Eller är det bara så att det kommer för mycket annat (karkki, öl, glass, limu...) med då vi går till butiken? Keittiökaveri eller matkassen, dvs. mat för 5 måltider för fyra personer för 90 euro, skulle det ändå vara en idé?
Fast en sak är säker, mat i det här landet är dyrt. Jag tänkte idag köpa ett glasspaket, Aino 1 liter laktosfri. kassan sade 8 euro och jag sade nej tack. Kassan blev sur, men 8 euro för glass, nepp säger jag.